מה הקשר הפסיכולוגי לתהליך ההזדקנות?

ההיבט הפסיכולוגי – גוף ונפש

"כי הנפש היא העושה את הגוף" – הרמב"ם

אין אדם שאינו חווה מצבי לחץ במהלך חייו, ואין אדם שלא שואל איך מתמודדים עם מצבים אלה ותוצאותיהם השליליות. אישיות, מצבי מתח ולחץ, אירועי חיים, רגשות והבעתם, תחושות כעס, תסכול ודיכאון מהווים מדדים של ירידה ביכולת החיסון הגופנית ובסיס למחלות.

השפעתם של מצבי לחץ ודחק על התפתחויותיהן של הפרעות גופניות או נפשיות הינה אחד ממוקדי ההתעניינות של הרפואה המודרנית. הקשר האפשרי בין גורמים פסיכולוגיים למחלות לב, מחלות הסרטן ואסתמה כמעט ודאי.

הוגדרו טיפוסים שונים היכולים ללקות במחלות לב. מחקרים שונים הראו את הקשר בין גורמים פסיכולוגיים ומחלת הסרטן, ואחרים הצביעו על קשר עם מחלות מערכת העיכול והנשימה.

נכון כי יש השפעות של תורשה, אך הסביבה והימצאותנו בתוך מערכת זו היא שגורמת לשוני.

המתח – מושג שכל כך נפוץ בחברה המודרנית, הוא בסיס להחלשת מערכת החיסון ופגיעה במערכות גוף שונות. מתח הינו מצב "שמתאים" לקצב החיים המודרני, ומורכב מהדרישות שלנו מעצמנו ומדרישות הסביבה מאיתנו – לחצים בעבודה, ויכוחים משפחתיים, לחצים כלכליים ועוד ועוד.

אך גם חשיפה לגורמים סביבתיים כמו קרינה, חום, קור, רעלנים וחבלות יכולה להיות בסיס למתח. נוסיף לזה רגשות ככעס, אכזבה, פגיעה, והרינו במצב שהוא כמו מלחציים המשפיעים על הגוף והנפש.

מתח קבוע מעורר אוסף של תגובות גופניות כימיות וביוכימיות, כולל השפעה על בלוטות, שהמרכזית שבהן הינה יותרת הכליה, המפרישה את הורמון האדרנלין והנוראדרנלין הגורמים לגירוי מנגנונים גופניים רבים: הם מגבירים את קצב הלב, ומשפיעים על מערכת הנשימה והעיכול.

מחלק אחר של הבלוטה יופרשו קורטיקוסטרואידים שמתחלקים ל:
1. מינרלקורטיקואידים – שפעילותם היא איזון המלחים בגוף.
2. גלוקוקורטיקואידים – קורטיזול וקורטיזון, שמשפיעים על חילוף החומרים של הסוכרים בגוף ובמצבי לחץ עלולים ליצור מצב דמוי סוכרת.
3. קטוסטרואידים – הורמוני מין שהמרכזי הינו אנדרוגן – הורמון זכרי, וה- DHEA דהידרואפיאנדרוסטרון שכל כך חשוב בתהליך ההזדקנות.

מתח קבוע גורם בתחילה לגוף להידרך ולהתכונן " למלחמה", בשלב זה יש תופעות כטאכיקארדיה (דופק מהיר), עלייה בקצב הנשימה, זיעה מוגברת ועלייה ברמות הסוכר.

בדרך כלל הגוף בונה מערכת התנגדות למצב הלחץ תוך כדי הפעלת כל המערכות להתמודדות עם מצבי המתח הרגשי והגופני. תגובות התנגדות ממושכות או גורמי מתח ארוכי טווח מגבירים את הסכנה ללקות במחלות משמעותיות ולהגביר ולהחיש את תהליך ההזדקנות.

השלב האחרון של מצבי לחץ הינו תשישות הגוף והנפש, וזאת עקב העומס העצום שהחליש את המערכות עד ליצירת מצבי מחלה, כמחלות קרוהן, דלקת מעי גס כיבית (קוליטיס). מתח מדכא את מערכת החיסון ויכול לגרום למחלות שונות ולהזדקנות מהירה.

בחברה המודרנית חייבים בני האדם להישמר מפני מצב המתח, והם זקוקים לשליטה עצמית כדי להפחית את כמות המתח.

שיטות שונות הוגדרו ברפואה לנטרול מצבי לחץ והשפעותיו, ואין ספק כי שיטות אלו תעזורנה בהתמודדות עם המצב והתעכבנה את תהליכי ההזדקנות והתפתחות מחלות:
טיפול פסיכולוגי אישי או קבוצתי, מתוך רצון ללמוד לשלוט על מצבי המתח והלחץ היום יומי ולפתור בעיות של יכולת שליטה במתח.

יוגה: שיטה עתיקת יומין בה עסקו חכמי הודו הקדומים. מטרתה להגיע לשלב הרוחני הגבוה ביותר ולשלוט ברוגע של הגוף.
היוגה בונה על איחוד האנרגיות החיוביות והשליליות בגוף להרמוניה.

היוגה מתייחסת ל:
1. נשימה נכונה כטיפול ב"ניקוי הגוף".
2. טכניקת הרפיה והורדת מתחים.
3. חשיבה חיובית תוך סובלנות לתהליכי גוף ונפש.
4. אכילה נכונה.
5. תנוחה של הגוף.
היוגה בדרכה מאפשרת התמודדות עם מצבי מתח וחוסר איזון ומובילה להתפתחות חיובית ויצירתית.

רייקי: שיטת ריפוי ומניעה ידידותית ועממית בת אלפי שנים שמקורה בטיבט.
ריי – חוכמה רוחנית, קי – כוח החיים.

ברייקי מיושמת שיטה של הנחת הידיים על אזורים שונים בגוף באופן אקראי ונוח. מטרת הפעולה הינה השראת רוגע והבאת הגוף לנינוחות תוך כדי הורדת מצבי לחץ וחרדה. הפחתת כאב ושיפור החיוניות ויכולת החשיבה החיובית.

מדיטציה: שיטת הרגעה המורכבת מאוסף של תהליכים אשר מביאים את הגוף לנינוחות נפשית ואושר פנימי עמוק, ואת המודט להגברת המודעות לשליטה טובה יותר בתהליכים המנטליים.

המדיטציה הינה שיטה של תרגול פסיכו-רוחני, אך היא יכולה להיות גם חלק מגישת חיים ואורח חיים תוך כדי שליטה בנשימה על ידי מילת המנטרה, אותה קובע האדם, ועל ידי זה גורם להשקטת המחשבה ומעקב ניטרלי אחרי מחשבות, רגשות ותחושות.

דמיון מונחה או דמיון מודרך: טכניקה פסיכולוגית אשר עושה שימוש ב"תמונות מנטליות", גירוי הדמיות ויצירת השפעה על רגשותיו ועל התנהגותו של האדם המטופל. בשיטה זו מדמה האדם עולם שלם של דימויים וסמלים ומשתמש בתהליך הדמיון המונחה כאמצעי לקשר אל התת-מודע ובכך משפיע על המערכות הפנימיות.

הדמיון המודרך משפר את הקשר גוף-נפש ומאפשר הרפיה ורגיעה, והחלפת מחשבות של חרדה ופסימיות במחשבות ואמונות חיוביות.

משוב ביולוגי – ביופידבק: שיטה שמטרתה לסייע לאדם להשיג שליטה בתגובות פיזיולוגיות לא רצוניות בגופו, היכולות לגרום או להחריף בעיות בריאותיות בגופו.

הביופידבק יטפל במחלות הקשורות למתח לוחץ, כמו כאבי ראש, יתר לחץ דם, אסתמה וכאבי בטן.

הטיפול נעשה בעזרת מכשיר המראה גרף של המצב הפסיכופיזיולוגי של המטופל והסברים של המטפל לתרגול דרכי שיפור. אימון של המטופל מביאו לשליטה במשתנים הגופניים והוא יכול לשנותם.
השיטה הומצאה כדי למנוע השפעתם השלילית של גורמי לחץ על הבריאות והיא חשובה ככלי טיפולי לרבים מאיתנו.

פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה היא בסיס להורדת רמות המתח.
שיטות ההרפיה השונות הן בסיס לנטרול המתח ותוצאותיו, ומהוות בסיס נוסף לשמירה מפני מחלות, שמירה על מערכת חיסון תקינה ומניעת תהליכי ההזדקנות.

כמה עצות נוספות להורדת רמות המתח:
עבדו בשעות קבועות ואל תיקחו עבודה הביתה.
השתמשו בהומור במהלך חייכם.
צחקו הרבה.
במצבי משבר שתפו בן משפחה, חבר או מטפל לסיוע.
צאו לחופשות המפיגות מתח.
שלטו בחייכם ובסובב אתכם.
שאפו למימוש עצמי.
אמצו עיסוקים ותחביבים הנותנים משמעות לחיים.
דאגו לחברה חיובית ומפרגנת.
הימנעו מדאגות מיותרות ותנו חשיבות וסדרי עדיפויות בחיים.

חיו חיים "שקטים" ללא מתח, חרדה, לחץ ומועקות

צור קשר

בדוק את גילך

.תהליך ההזדקנות הינו תהליך טבעי אך אנו יכולים לשפר את בריאותנו ולנקוט צעדים מניעתיים 
.האם אנו זקוקים לטיפול? בדוק  את מצבך בשאלון ההערכה העצמית לתהליך ההזדקנות

שאלון ההזדקנות

Play video