ידועים לי מחקרים שנעשו

ידועים לי מחקרים שנעשו על חולי סרטן בהם נמצא שככלל, כקטגוריה, חולים אשר פנו בנוסף לטיפולים הקונבנציונאליים לטיפולים אלטרנטיביים, (בנטרול משתנה המחלה), שרדו יותר מאלו שהסתפקו בטיפולים הקונבנציונאליים.

אחד ההסברים היה שחולים אשר חיפשו דרכים אלטרנטיביות, היו בעלי רצון וכושר לחימה רב יותר, והתגייסו למען עצמם. אך אנו שחלינו בסרטן, זקוקים במלחמתנו בו לשותפים במלחמה הקשה. לא מספיק להחליט לנקוט בצעדים נוספים, לחפש טיפול אלטרנטיבי, צריך שיהיה מישהו שיעשה אותו. מישהו שיושיט יד וילווה אותנו בדרך הקשה, שלא תמיד היא מקובלת, ומעלה לעיתים הרמת גבה אצל הזולת.

במובן זה מצאתי בך כתובת. מצאתי בך שותף למלחמתי, חבר צוות נאמן וטוב שהסיוע שלו הוא בעל ערך רב עבורי. במובן זה, היווית עבורי מקור הן למידע, והן לעזרה בשעות קשות ועל כך תבורך.

אך מעבר ליעילות המקצועית, הייתי רוצה להוסיף מספר מילים על המפגש איתך כאדם. בתוך היורה הרותחת הזו של הקליניקה, בין פציינט לפציינט, יש לך את היכולת לתת את התחושה שאתה מבין, איכפתי, מתעניין וחם. מילה טובה, חיוך ועידוד הם בעלי ערך רב, לעיתים כמו תרופה. ובמובן זה מרוויחים שני הצדדים. גם הפציינט המגיע לטיפול אצל אדם שאינו מנוכר, שנענה מיחס אנושי וחם, וגם אתה, הרופא, שהיכולת לצאת מהגלימה הלבנה, להיות אנושי ופתוח יותר, עושה את עבודתך נעימה יותר. בבחינת משהו שאינו חד סטרי, קרן אור שאתה שולח והיא מוחזרת אליך חזרה.

אז גדעון, רב תודות על הטיפול המסור, על שהיית והושטת יד כשהייתי זקוקה.

בהוקרה,
ע.ד.