סודות הרעב הנשי

כולם מדברים על השמנה, אבל...

ב-1997 הכריז ארגון הבריאות העולמי על ההשמנה כמגיפה בתאוצה. חלפו 10 שנים והארגון יכול לטפוח לעצמו על השכם: התחזית התגשמה. המגיפה מגיפה, והתאוצה מאיצה. מסתבר שההשמנה פיתחה עמידות לשיטות הטיפול הקלאסיות... במחשבה שנייה, אולי הן לא היו יעילות מעולם? אולי כל שלל הדיאטות האופנתיות, מכוני הכושר והאושר והדיבורים על הגברת פעילות גופנית – לא רק שלא הועילו אלא אף הזיקו? הייתכן שמחקרי הדור הראשון טרם ירדו לחקר הבעיה?

אידיאל היופי הנשי הוא... גבר
מחקרים מראים כי אישה אמריקאית שואפת להיות רזה יותר מאשר היא מבקשת להיות אהובה או מצליחה. עוד מתברר כי רוב הבנות בגיל 13 אינן מרוצות מהגוף שלהן. ואם באלה לא די, מתברר שנשים אמנם רוצות להיות רזות, אבל מודל היופי שלהן הוא דווקא גברי: ירכיים ומותניים צרות ובטן שטוחה. מעשה שטן. לרוב הנשים אין גוף כזה באופן טבעי!

קצת היסטוריה
לא תמיד היה המצב כזה. ניתוח של ממצאים ארכיאולוגים מלפני 30,000 שנים, מגלה מציאות חברתית אחרת לגמרי. מסתבר שבעת ההיא העריצו דווקא מודל שונה לגמרי של הנשיות וכל ההתבטאויות שלה:
האלה הייתה מושא לסגידה והערצה.
הנשיות נתפסה ככוח מייצר חיים על פני האדמה.
הסמל לנשיות היה העיגול. כל מה שהיה עגול או מעוגל, נחשב יפה. צורת הפרי והירח הושוו לגופה המעוגל באופי טבעי של האישה.
מה שנע במחזוריות, זכה לכבוד ולהכרה כמקור חיים. המחזור הנשי, למשל, נתפס כתופעה טבעית מקבילה למחזוריות בטבע שיש בגאות ובשפל, ביום ובלילה ואפילו בעונות השנה.
נשים זכו להערכה בזכות האינטואיציה שלהן והבנת התהליכים הטבעיים, והחכמה עברה מאם לבת במשך דורות.

הגירוש מגן העדן הנשי
השמש הנשית שקעה לפני 5,000 שנה לערך. החברה הפכה פטריארכאלית. מעתה היא אופיינה על ידי מאבקי כוח ושליטה. העיגול חדל להיות מושא להערצה ואת מקומו תפס הקו. קו מגדיר דברים כמו מעל ומתחת. מנצחים למעלה ומנוצחים למטה. הקו יצר היררכיה ואיתה עמדה בכירה ועמדה זוטרה. מיקומו של הפרט בהיררכיה קבע את יחס החברה כלפיו וממנו גם את הערכתו העצמית. אינטואיציה ורגשות נשיים נדחקו הצידה. בעשרות השנים האחרונות, שאופיינו על ידי השתלטות הקפיטליזם כשיטה הכלכלית המנצחת, חלה תאוצה מפחידה באימוץ העקרונות הקשוחים של עולם העסקים.

להיות רציונאלי, ברור, בפוקוס, לוגי, מוכוון מטרה, פרודוקטיבי, הישגי, תחרותי - כולם ערכים גבריים – אלה התכונות המתוגמלות והמוערכות. אין פלא שאחת מחברות נעלי הספורט העלתה לפני האולימפיאדה קמפיין תחת הכותרת – אינך זוכה בזהב, אתה מפסיד כסף. אין פלא גם, שעקרות בית שמוותרות על קריירה מחוץ לבית זוכות באהבת ילדיהן, אך לא בהערכתם!

להיות אינטואיטיבית, אמוציונאלית, רגשנית, משתפת, נאמנה למערכת יחסים – איכויות המקושרות מסורתית לנשים – כל אלה מוערכים פחות ולכן גם מתוגמלים פחות.

דרושים דרושות - גברים
מה עושות נשים בעולם שכזה כדי לשרוד? הן מאמצות את העקרונות הגבריים. אישה עם ביצים זו מחמאה. בשם השוויון בכל מחיר מוכנות הנשים להפוך ללוחמות בצבא ולמנהלות קשוחות. קוד הלבוש הנשי בעבודה התכופף לקוד הגברי ונשים לובשות מכנסיים וחליפות מחויטות. על מנת להשיג ביצועים גבריים הן מתעמלות ומנסות להשיג צורה זוויתית, כוח ומינימום אחוזי שומן. פתאום אנחנו רואים נשים שעושות Body Building. נשים מנסות להתעלם מהמחזור ומממשיכות לתפקד בתקופה הזאת כמו בשאר ימי החודש. את מקום הרגשות הטבעיים וקול האינטואיציה תופסים ההיגיון הקר, התועלתיות וההישגיות.

כך נוצר הרעב הנשי. מכיוון שהאישה המודרנית העלימה את הרוח הנשית שלה, היא חייה ברעב רוחני מתמשך. מכאן קצרה הדרך להשתמש באוכל כפיצוי על הרעב הזה. הנשמה שלה משתוקקת להזנה, אך ההזנה הקודמת שהייתה לה - ההערצה וההערכה להתבטאויות הנשיות שלה - איננה. נשאר רק הניסיון למלא את החלל באוכל, מה שגורר כאקט של תסכול – ניסיון להילחם בהשמנה באמצעים קיצוניים עד כדי הרעבה.

דרושות בדחיפות - נשים נשיות
הגיעה השעה למהפכה מחשבתית נשית. נדרשת הכרה באיכויות הנשיות ולתגמל אותן בהתאם. בקיצור, אנו דורשות לחזור מיד 30,000 שנים אחורנית... כי רק כאשר נחליף את הכמיהה והניסיונות הסיזיפיים להשיג גוף שלא נבראנו אליו, בתובנות של תחזוקת גוף ונפש בריאים, נוכל לשפר באופן משמעותי את מעגלי הדיאטה -> השמנה -> דיאטה קיצונית יותר -> ושוב קפיצה למשקל גבוה עוד יותר.

כאשר הנשים תצלחנה להגיע לאיזון רגשי ותהיינה שלמות עם גופן, תחזוקת המשקל לא תהפוך לסיוט שאינו מרפה. מי שתאהב את עצמה קצת יותר, כמאמר המשורר, לא תזדקק לדיאטה של "רק 3-2 ק"ג כדי להשתחל לבגד הים" של בנות העשרה, שחלקן מדרדרות להפרעות אכילה. אולי אז, להיות אהובה ומצליחה, יחשב יותר מלהיות רזה.

ד"ר בתיה קורנבוים - מומחית לרפואת המשפחה
מרכזת תחום טיפול בהשמנה בשרותי בריאות כללית מחוז חיפה וגליל מערבי
ומנהלת מרפאה פרטית לטיפול בהשמנה.
 טיפול אישי בהשמנה ומניעתה

שד. הנשיא 67 חיפה
04-8111443