כירופרקטיקה

כירופרקטיקה זהו אחד המקצועות הפרא-רפואיים שעיקר התמחותו הוא בנושא הגב, יציבה נכונה, תיקון ליקויים מכניים שברוב המקרים גורמים כאבים ומגבלות.

הטיפול הכירופרקטי מבוסס על תנועות מהירות וקצרות טווח המכונות "מניפולציות", או באנגלית "adjustment" . המניפולציות פועלות ישירות על החוליות הפגועות מחוליות הצוואר ועד החוליות המתניות. מטרת המניפולציות היא להניע את החוליות , לשחרר לחץ ביניהן, ולאפשר לגוף לרפא את עצמו ע"י כך שאין גירוי בינ-חולייתי. גירוי זה עפ"י רוב גורם לדלקות בצקתיות מקומיות, לחץ על שרשי העצבים הסמוכים לחוליות וכתוצאה מכך, כאבים מקומיים והקרנות כאבים לגפיים הרלונטיים. כשהגירוי מוסר מעל המפרקים ומעל העצב הגוף מסוגל לשקם ולרפא את עצמו ולנקז את הבצקת ללא הפרעה.

בתחום הטיפולים נכלל גם הטיפול בפגיעות דיסקים בין-חולייתיים (פריצה או בלט דיסק), וכן הדרכה באשר לפעילות גופנית מתאימה והגברת מודעות לשמירה על בריאות הגב.

מקצוע הכירופרקטיקה נוסד ב- 1895 בארה"ב ע"י דר' ד.ד. פאלמר ומאז הוא הלך והתפתח עד שביסס את עצמו כמקצוע הפרא-רפואי המוביל בעולם. כיום המקצוע מבוסס ומקובל במרבית מדינות העולם המערבי, רוב בתי הספר המאושרים נמצאים בארה"ב, כשישנם גם בתי ספר בקנדה, באנגליה, אוסטרליה, וצרפת. משך הלימודים בדרך כלל הוא 7-8 שנים, כשבמסגרת הלימודים מקבלים הכשרה מקבילה לרפואה. חל איסור על מתן תרופות, והזרקת זריקות למטופל.

בישראל המקצוע "צעיר" יחסית, והוא קיבל את עיקר התנופה בסוף שנות ה-80 ותחילת ה-90 . אפשר למצוא בארץ מטפלים פרטיים כמו גם במסגרות מוסדיות כמו בקופות ובמספר בתי- חולים. את המקצוע מייצג איגוד ישראלי לכירופרקטיקה שבו חברים מירב הכירופרקטורים בארץ. בניגוד למדינות אחרות, בארץ, נכון לשעה זו, אין חוק המגדיר את המקצוע. כרגע יש תהליך חקיקה שבסופו של דבר יוכל להגן הן על העוסקים בו והן על המטופלים.

אזהרה: כמו בכל מקצוע גם כאן ישנם כאלה המתחזים לכירופרקטורים, רובם מארצות מזרח אירופה, וחובת הבירור חלה על המטופל שנכנס למרפאה, לוודא שהמטפל אכן למד במוסד מוכר כמו אלה שציינתי קודם.

קצת על עצמי: שמי דר' דוד נייס, דר' לכירופרקטיקה, קיבלתי את הכשרתי במכללה לכירופרקטיקה בלוס-אנג'לס ( LACC ). לאחר 8 שנות לימוד וסטאז', חזרתי לארץ ב-82 כדי לפתוח מרפאה ומאז אני עובד בתל אביב. הייתי יו"ר האיגוד למשך 6 שנים , וכיום אני משמש כיועץ האיגוד לחקיקה.

כתובתי , הן ליעוץ והן לקבלת טיפול: רח' ארבע ארצות 6, ת"א, 5227270.