דלקת אוזן תיכונה - ד"ר נעם פרט

דלקת אוזן תיכונה הינה דלקת נפוצה ביותר הפוגעת בעיקר בקבוצת הגיל הרך, אך לא רק דלקת זו הינה בדרך כלל סיבוך נפוץ של צינון, שפעת או מחלות וירליות או חיידקיות שונות התוקפות את דרכי הנשימה.

האוזן התיכונה הינה אותו חלל המלא באוויר בדרך כלל, הנמצא עמוק לעור התוף, ואשר מחובר בפתח צר ללוע העליון הנמצא באחורי האף. בגיל הרך ולעיתים גם מאוחר יותר, בשל הימצאות אדנואידים (הנקראים פוליפים של ילדים), האוורור של האוזן התיכונה חסום בחלקו או לגמרי, מצב המסביר את הקלות בה לוקים הילדים באותה דלקת.
חלקן הגדול של הדלקות הינן וירליות, אך חיש מהר נוסף מזהם חיידקי לדלקת, אירוע המחייב טיפול הולם.

הדלקות מתחלקות לשני סוגים: דלקת חריפה אשר באה לידי ביטוי בדרך כלל בחום, כאב אוזן, חוסר שקט של הסובל ממנה וירידת שמיעה. בדלקת כזו יש לטפל מיידית בשל האפשרות, הלא נפוצה אמנם אך קיימת של סיבוך כגון, קריעה עצמונית של עור התוף, חרשות ועד לדלקת המערבת את האפרכסת וכן דלקת קרום המוח.
הסוג השני הינו דלקת כרונית שיכולה לנבוע או כהמשך של דלקת חריפה שטופלה אך הנוזלים הנקווים באופן התיכונה לא נספגו, או ישירות ככזו ללא המרכיב החריף, וזאת בדרך כלל כשפתח האוורור חסום כולו או בחלקו על ידי אדנואידים, ולעיתים ללא כל סיבה חסימתית שהיא, אלא רק כתוצאה מפעילות לא תקינה של פתח האוורור.
תסמין הנפוץ ביותר של דלקת מסוג זה הינו ירידת שמיעה, כאשר לעיתים נפגעת ההתפתחות השפתית של הסובל ממנה, וכן עלול עור התוף להיפגע בטווח הרחוק יותר.
כאמור יש כמו בכל דלקת שהיא, ראשית לאבחן אותה, ומעבר לטיפול הראשוני על הסובל ממנה לעבור בדיקת שמיעה.
הטיפול בדלקת כרונית של האוזן התיכונה אינו יחיד, ומכוון בדרך כלל לטיפול בסיבה בגינה הצטברו הנוזלים באוזן התיכונה, כאשר מצד אחד לעיתים טיפול שמרני מסוגים שונים הינו מספיק כדי לפתור את אותה הצטברות. ולעומת זאת לעיתים, לאחר איבחון מלא, אין מנוס אלא לנקז את הנוזלים באופן כירורגי בניתוח הנקרא הכנסת כפתורים, אשר לעיתים אליו מתלווה כריתת הסיבה החסימתית, קרי, כריתת האדנואידים.
בכל מקרה של חשד לדלקת אוזן תיכונה, או כאשר מופיע חום ממקור לא ברור, או כאשר יש רושם לכך שהילד אינו שומע טוב, יש להיבדק על ידי מומחה למחלות אף אוזן גרון, כדי לאבחן בהקדם את הדלקת על סוגיה השונים, ולטפל בהתאם לכך.

הכותב הינו מומחה למחלות אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר, העובד כרופא בכיר במרכז הרפואי ת"א – איכילוב, וכן אחראי על השרות אף אוזן גרון בביה"ח אסותא בת"א.

לקביעת תור והשארת הודעות: 1-705-252623.